Piaggio Zip 50 2T SP (1998-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 49 cc |
| แรงม้า / Power | 5 hp |
| แรงบิด / Torque | 4 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 75 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 90 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1170 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 750 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿12,000 |