Last MSRP ฿6,190,000
Porsche 718 Cayman 718 Cayman (982) 2.0T (2016-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1988 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 275 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1365 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4379 x 1801 x 1295 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2475 mm |
| ราคา / Price | ฿6,190,000 |