Last MSRP ฿16,990,000
Porsche 718 Cayman 718 Cayman GT4 RS (982) 4.0 (2021-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3995 cc |
| แรงม้า / Power | 500 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 315 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1415 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4456 x 1822 x 1267 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2484 mm |
| ราคา / Price | ฿16,990,000 |