Last MSRP ฿9,790,000
Porsche 718 Cayman 718 Cayman GTS 4.0 (982) (2020-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3995 cc |
| แรงม้า / Power | 400 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 293 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1405 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4393 x 1801 x 1276 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2475 mm |
| ราคา / Price | ฿9,790,000 |