Last MSRP ฿7,500,000
Porsche 911 Carrera 4 (993) (1994-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3600 cc |
| แรงม้า / Power | 272 hp |
| แรงบิด / Torque | 330 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1420 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4245 x 1735 x 1270 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2272 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿7,500,000 |