Last MSRP ฿11,500,000
Porsche 911 Carrera S (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3800 cc |
| แรงม้า / Power | 400 hp |
| แรงบิด / Torque | 440 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 304 km/h |
| 0-100 km/h | 4.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1415 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4491 x 1808 x 1295 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿11,500,000 |