Last MSRP ฿14,290,000
Porsche 911 Carrera S (2019-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2981 cc |
| แรงม้า / Power | 450 hp |
| แรงบิด / Torque | 530 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 308 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1515 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4519 x 1852 x 1300 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿14,290,000 |