Starting from ฿15,590,000
Porsche 911 Carrera S Cabriolet Carrera S Cabriolet (2025) — Full specs, price from ฿15,590,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2981 cc |
| แรงม้า / Power | 478 hp |
| แรงบิด / Torque | 530 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 308 km/h |
| 0-100 km/h | 3.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1480 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4499 x 1852 x 1300 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿15,590,000 |