Last MSRP ฿14,000,000
Porsche 911 GT3 (2006-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3600 cc |
| แรงม้า / Power | 415 hp |
| แรงบิด / Torque | 405 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 310 km/h |
| 0-100 km/h | 4.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1395 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4445 x 1808 x 1280 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2355 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿14,000,000 |