Last MSRP ฿12,500,000
Porsche 911 Targa 4 (2014-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3436 cc |
| แรงม้า / Power | 350 hp |
| แรงบิด / Torque | 390 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 282 km/h |
| 0-100 km/h | 4.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4491 x 1852 x 1291 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿12,500,000 |