Last MSRP ฿5,500,000
Porsche 911 Turbo 3.3 Coupe (1985-1989) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3299 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 432 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4291 x 1775 x 1310 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2272 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 132 L |
| ราคา / Price | ฿5,500,000 |