Starting from ฿120,000,000
Porsche 918 Spyder Spyder (2013-2015) — Full specs, price from ฿120,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4593 cc |
| แรงม้า / Power | 887 hp |
| แรงบิด / Torque | 1280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 6.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 19 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 345 km/h |
| 0-100 km/h | 2.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1674 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4643 x 1940 x 1167 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2730 mm |
| ราคา / Price | ฿120,000,000 |