Last MSRP ฿10,000,000
Porsche 928 S4 (1987-1991) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4957 cc |
| แรงม้า / Power | 320 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1580 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4520 x 1845 x 1282 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2500 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 195 L |
| ราคา / Price | ฿10,000,000 |