Porsche 944 S (1987-1988) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2479 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 230 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4200 x 1735 x 1275 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 250 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿3,200,000 |