Porsche 944 Turbo S (1988-1991) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2479 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4230 x 1735 x 1275 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 250 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,500,000 - ฿6,000,000 |