Starting from ฿7,000,000
Porsche 959 Komfort (1986-1993) — Full specs, price from ฿7,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2849 cc |
| แรงม้า / Power | 450 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 317 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1450 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4260 x 1840 x 1280 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2272 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 75 L |
| ราคา / Price | ฿7,000,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿40,000,000 |