Porsche 968 Cabriolet (1992-1995) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2990 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 305 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 252 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1440 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4320 x 1735 x 1275 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 250 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,000,000 - ฿4,200,000 |