Porsche Boxster (986) 2.5 (986) (1996-1999) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2480 cc |
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 245 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 6.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4315 x 1780 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,200,000 - ฿1,800,000 |