Last MSRP ฿6,900,000
Porsche Boxster (987) 2.7 (987.1) (2004-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2687 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 270 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 256 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1320 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4315 x 1801 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿6,900,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿2,300,000 |