Last MSRP ฿7,800,000
Porsche Boxster (987) 2.9 PDK (987.2) (Facelift) (2009-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2893 cc |
| แรงม้า / Power | 255 hp |
| แรงบิด / Torque | 290 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 261 km/h |
| 0-100 km/h | 5.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1360 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4342 x 1801 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿7,800,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿2,200,000 - ฿2,800,000 |