Porsche Boxster (986) 3.2 S (986 facelift) (1999-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3179 cc |
| แรงม้า / Power | 252 hp |
| แรงบิด / Torque | 305 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1320 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4315 x 1780 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿2,700,000 |