Last MSRP ฿11,000,000
Porsche Boxster (987) 3.4 Boxster Spyder (987.2) (2010-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3436 cc |
| แรงม้า / Power | 320 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 277 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1275 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4342 x 1801 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿11,000,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,500,000 - ฿4,500,000 |