Last MSRP ฿10,500,000
Porsche Boxster (981) Spyder 3.8 (2015-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3800 cc |
| แรงม้า / Power | 375 hp |
| แรงบิด / Torque | 420 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 290 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1315 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4414 x 1822 x 1262 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2484 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿10,500,000 |