Porsche Carrera GT 5.7 V10 (2003-2006) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5733 cc |
| แรงม้า / Power | 612 hp |
| แรงบิด / Torque | 590 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 330 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4613 x 1921 x 1166 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2730 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 76 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿100,000,000 - ฿150,000,000 |