Last MSRP ฿6,900,000
Porsche Cayenne (PO536) Cayenne E-Hybrid (2018-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2995 cc |
| แรงม้า / Power | 462 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 14.1 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 44 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 253 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2295 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4918 x 1983 x 1696 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2895 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 645 L |
| ราคา / Price | ฿6,900,000 |