Starting from ฿7,690,000
Porsche Cayenne E-Hybrid Coupe Cayenne E-Hybrid Coupe (2023) — Full specs, price from ฿7,690,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2995 cc |
| แรงม้า / Power | 470 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 25.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 77 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 248 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4926 x 1983 x 1696 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 772 L |
| ราคา / Price | ฿7,690,000 |