Last MSRP ฿12,000,000
Porsche Cayenne (958) Cayenne GTS (958.2 Facelift) (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3604 cc |
| แรงม้า / Power | 440 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2110 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4855 x 1939 x 1705 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2895 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 772 L |
| ราคา / Price | ฿12,000,000 |