Last MSRP ฿7,800,000
Porsche Cayenne (PO536) Cayenne S (2017-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2894 cc |
| แรงม้า / Power | 440 hp |
| แรงบิด / Torque | 550 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 265 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2020 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4918 x 1983 x 1696 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2895 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 770 L |
| ราคา / Price | ฿7,800,000 |