Last MSRP ฿9,300,000
Porsche Cayenne (958) Cayenne S Hybrid (958) (2010-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2995 cc |
| แรงม้า / Power | 380 hp |
| แรงบิด / Torque | 580 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 265 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2240 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4846 x 1939 x 1705 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2895 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 772 L |
| ราคา / Price | ฿9,300,000 |