Starting from ฿13,690,000
Porsche Cayenne (PO536) Cayenne Turbo E-Hybrid (2023) — Full specs, price from ฿13,690,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 739 hp |
| แรงบิด / Torque | 950 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 25.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 70 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 295 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4930 x 1983 x 1678 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2895 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 627 L |
| ราคา / Price | ฿13,690,000 |