Last MSRP ฿7,200,000
Porsche Cayman (987) 2.7 Tiptronic S (2006-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2687 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 273 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 253 km/h |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1335 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4341 x 1801 x 1305 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2415 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 275 L |
| ราคา / Price | ฿7,200,000 |