Last MSRP ฿5,900,000
Porsche Macan (95B) Macan (2014-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 237 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 223 km/h |
| 0-100 km/h | 6.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1770 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4681 x 1923 x 1624 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2807 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 488 L |
| ราคา / Price | ฿5,900,000 |