Last MSRP ฿5,490,000
Porsche Macan 4 Electric Macan 4 Electric (2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 95 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 590 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 270 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 232 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1845 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4726 x 1922 x 1621 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 488 L |
| ราคา / Price | ฿5,490,000 |