Last MSRP ฿6,390,000
Porsche Macan (95B) Macan S (2019-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2894 cc |
| แรงม้า / Power | 354 hp |
| แรงบิด / Torque | 480 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 254 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1865 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4696 x 1923 x 1624 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2807 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 488 L |
| ราคา / Price | ฿6,390,000 |