Last MSRP ฿10,500,000
Porsche Panamera (971) Panamera 4 (2020-2023) (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2894 cc |
| แรงม้า / Power | 330 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 5.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1900 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5049 x 1937 x 1423 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2950 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |
| ราคา / Price | ฿10,500,000 |