Starting from ฿8,490,000
Porsche Panamera (972) Panamera 4 E-Hybrid (2024) — Full specs, price from ฿8,490,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2894 cc |
| แรงม้า / Power | 470 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 25.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 96 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2345 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5052 x 1937 x 1428 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2950 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |
| ราคา / Price | ฿8,490,000 |