Porsche Panamera (970) Panamera 4S (2009-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4806 cc |
| แรงม้า / Power | 400 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 282 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1830 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4970 x 1931 x 1418 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |