Last MSRP ฿18,100,000
Porsche Panamera (971) Panamera GTS Sport Turismo (2018-2020) (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 460 hp |
| แรงบิด / Torque | 620 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 289 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5053 x 1937 x 1422 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2950 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |
| ราคา / Price | ฿18,100,000 |