Porsche Panamera (970) Panamera S E-Hybrid (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2997 cc |
| แรงม้า / Power | 416 hp |
| แรงบิด / Torque | 590 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 9.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 36 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1830 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5015 x 1931 x 1418 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |