Last MSRP ฿7,990,000
Porsche Taycan Taycan 4S (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 530 hp |
| แรงบิด / Torque | 640 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 79.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 408 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 270 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2130 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4963 x 1966 x 1391 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 407 L |
| ราคา / Price | ฿7,990,000 |