Last MSRP ฿8,390,000
Porsche Taycan 4S Cross Turismo Taycan 4S Cross Turismo (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 530 hp |
| แรงบิด / Torque | 850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 97 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 490 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 320 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2190 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4963 x 1966 x 1381 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 407 L |
| ราคา / Price | ฿8,390,000 |