Last MSRP ฿6,890,000
Porsche Taycan Taycan Standard (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 345 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 79.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 431 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 270 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4963 x 1966 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 407 L |
| ราคา / Price | ฿6,890,000 |