Last MSRP ฿11,490,000
Porsche Taycan Taycan Turbo (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 680 hp |
| แรงบิด / Torque | 850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 93.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 450 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 270 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2305 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4963 x 1966 x 1381 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 407 L |
| ราคา / Price | ฿11,490,000 |