Starting from ฿35,000,000
Rolls-Royce Corniche Corniche V (2000-2002) — Full specs, price from ฿35,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6750 cc |
| แรงม้า / Power | 325 hp |
| แรงบิด / Torque | 738 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2980 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 5406 x 1968 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3116 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 295 L |
| ราคา / Price | ฿35,000,000 |