Rolls-Royce Phantom Phantom VII Extended Wheelbase (2003-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6749 cc |
| แรงม้า / Power | 453 hp |
| แรงบิด / Torque | 720 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2670 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 6092 x 1990 x 1640 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3820 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 548 L |