Starting from ฿59,500,000
Rolls-Royce Phantom Phantom VIII Extended Wheelbase (2017) — Full specs, price from ฿59,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6749 cc |
| แรงม้า / Power | 563 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2635 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5982 x 2018 x 1656 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3772 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 548 L |
| ราคา / Price | ฿59,500,000 |