Last MSRP ฿179,900
Royal Enfield Bullet 350 Bullet 350 S (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 346 cc |
| แรงม้า / Power | 20 hp |
| แรงบิด / Torque | 28 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2170 x 813 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1390 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 800 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿179,900 |