Last MSRP ฿196,900
Royal Enfield Classic 500 Classic 500 Stealth Black (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 499 cc |
| แรงม้า / Power | 27 hp |
| แรงบิด / Torque | 41 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 130 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2160 x 790 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1360 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 800 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿196,900 |