Starting from ฿229,900
Royal Enfield Himalayan 450 (K1G) (2024) — Full specs, price from ฿229,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 452 cc |
| แรงม้า / Power | 40 hp |
| แรงบิด / Torque | 40 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2245 x 852 x 1316 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1510 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 825 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿229,900 |