Starting from ฿137,900
Royal Enfield Hunter 350 Hunter 350 Retro Factory (2022) — Full specs, price from ฿137,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 349 cc |
| แรงม้า / Power | 20 hp |
| แรงบิด / Torque | 27 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 114 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 36.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2100 x 800 x 1055 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1390 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 800 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿137,900 |